SVK

NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH

Konštruktér / Producer: NATO Helicopter Industries (NHI)
Model / Model: NH-90 NFH
Typ / Type: vojenský vrtuľník
Krajina pôvodu / Country of origin: Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko

NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH

Poznámky k vrtuľníku / Notes

NFH - NATO Frigate Helicopter

Fotogaléria / Photogallery

Fotky helikoptéry NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH a súvisiace, občas aj nesúvisiace fotografie.

NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH NATO Helicopter Industries (NHI) NH-90 NFH

Databázové informácie

ID helikoptéry je: 1449
Posledná aktualizácia: 2008-06-18 20:24:14
Literatúra a ďalšie zdroje: www.nhindustries.com, www.vrtulniky.sk, flickr.com, homepage.eircom.net, Wikipedia.org, www.ausairpower.net, www.baha.be, www.defenseindustrydaily.com, www.flug-revue.rotor.com

Príspevky / Comments

Chcete doplniť informácie o tejto helikoptére? Jednoducho pridajte komentár alebo príspevok.

Vasek - 21:53/3.2.2009

Na začiatok boli rozpracované dva základné varianty pre taktický transport TTH a námorné operácie NFH. Verzia TTH môže byť použitá na transport nákladu, prepravu VIP, SAR, Combat-SAR, leteckú záchrannú službu, zoskoky parašutistov, ako lietajúca pohotovostná centrála alebo ako platforma pre elektronický boj. NFH zase na boj proti ponorkám, na útoky proti hladinovým plavidlám, SAR, kladenie mín a čiastočne na boj s inými vrtuľníkmi, pričom je vybavená 360 stupňovým radarom Thales Ocean Master alebo Telephonics AN/APS-143B(V)3 Ocean Eye. Vrtuľník s dĺžkou 19,56 m a výškou 5,23 m poháňa dvojica turbohriadeľových motorov Rolls-Royce/Turboméca RTM322-01/9 s výkonom po 1544 kW, prípadne dva GE/FIAT Avio T700/T6E s výkonom 1765 kW, v oboch prípadoch vybavené systémom FADEC. Tie prenášajú svoj ťah na štvorlistý kompozitný rotor s priemerom 16,30 metra a zadný vyrovnávací rotor, pričom umožňujú vrtuľníku dosiahnuť rýchlosť 300 km/h.

Vasek - 21:53/3.2.2009

Aj v trupe sú vysokým podielom zastúpené epoxidové kompozitné materiály vystužené uhlíkovými vláknami, čo je výhodné z hľadiska údržby najmä pri námornej verzii. Konštrukcia obsahuje niektoré technológie stealth, najmä na zníženie akustickej a infračervenej stopy. Šikmo sklonené steny trupu pomáhajú znižovať pravdepodobnosť zachytenia radarom. Do priestornej kabíny sa vchádza buď bočnými zaťahovateľnými dverami s rozmermi 1,6 x 1,5 metra alebo cez zadnú rampu. Maximálna vzletová hmotnosť na úrovni 10 600 kg umožňuje prepravu dvadsiatich plne vyzbrojených vojakov, prípadne 12 nosidiel alebo 2500 kg nákladu v podvese. Vrtuľník má trojčlennú posádku v zložení pilot, Tacco (taktický dôstojník/navigátor) a Senso (senzorový operátor), avšak pre lety VFR a IFR si vystačí samotný pilot. Kokpit obsahuje také lahôdky ako päť veľkorozmerných LCD displejov, prilbové displeje HMSD a zameriavače včítane NVG, poveternostný radar, digitálny mapový generátor, protizrážkový systém a podobne. Elektronické vybavenie je prepojené cez duálne zbernice štandardu MIL-STD-1553B. NH-90 sa stal prvým vrtuľníkom na svete, ktorý je ovládaný iba pomocou systému Fly-By-Wire bez mechanickej zálohy.

Vojta - 18:35/27.12.2009

Námořní verze víceúčelového vrtulníku NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter) nedávno úspěšně ukončila sérii letových testovacích zkoušek, která se uskutečnila na norské lodi pobřežní ochrany Nordkapp. Během tří týdnů vrtulník NH90 provedl 105 přistání na palubě lodi za velmi nepříznivých meteorologických podmínek. Letové testy byly zabezpečovány norskými ozbrojenými silami a podíleli se na nich norští, francouzští a italští piloti.

Verze vrtulníku NH90 NFH je prioritně navržena pro protiponorkový a protilodní boj. Druhotně však může zabezpečovat řadu dalších úkolů, jako např. přepravu raněných, či speciální mise, včetně vzdušného střediska velení a řízení. Vrtulník NH90 NFH je postaven tak, aby vykazoval co nejmenší radiolokační odraznou plochu, jeho provoz byl velmi tichý a vyzařoval co nejméně tepelné energie, tzn. byl těžko zjistitelný průzkumnými prostředky protivníka. Jeho speciální vybavení zahrnuje meteorologický radar, digitální mapu, systém pro vyhýbání se terénním překážkám, pancéřované pilotní sedačky, pasivní i aktivní prostředky vlastní ochrany. NH90 vyniká velmi dobrými manévrovacími schopnostmi, snadnou ovladatelností a schopností létat za ztížených meteorologických podmínek ve dne i v noci.

Program vrtulníku NH90 je největším programem, který kdy byl realizován v Evropě. Objednávky na výrobu již dosáhly neuvěřiletných 507 strojů, které jsou určeny k modernizaci ozbrojených sil Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Portugalska, Finska, Norska, Švédska, Řecka, Ománu, Austrálie, Nového Zélandu, Španělska a Belgie.

Nový príspevok

príspevok:


meno:

napíšte číslicu:  sedem


© 2008 - 2019 Heliport.sk