ZMENA A SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU

Zmena dojednaných pracovných podmienok

– dojednaný obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa organizácia a pracovník dohodnú na jeho zmene. Vykonávať práce iného druhu alebo v inom mieste než boli dojednané v pracovnej zmluve, je pracovník povinný len vo výnimočných prípadoch.

Prevedenie na inú prácu

1. Organizácia je povinná previesť pracovníka na inú prácu:
– ak pracovník stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánov št. zdrav. správy dlhodobo spôsobilosť vykonávať ďalej doterajšiu prácu alebo ju nesmie vykonávať pre ochorenie na chorobu s povolania.
– ak je to potrebné podľa právoplatného rozhodnutia súdu. 2. Organizácia môže previesť pracovníka na inú prácu:
– ak dala pracovníkovi výpoveď z urč. dôvodov
– ak sa proti pracovníkovi začalo trestné konanie pre podozrenie z úmyselnej trestnej činnosti
spáchanej pri plnení prac. úloh alebo v priamej súvislosti so škodou na majetku organizácie. 3. Organizácia môže previesť pracovníka aj bez jeho súhlasu na čas nevyhnutnej potreby na
inú prácu než bola dojednaná:

– ak nemôže pracovník vykonávať prácu pre prestoje
– ak je to potrebné na odvrátenie živelnej udalosti alebo inej hroziacej nehody.

Pri prevedení pracovníka na inú prácu je organizácia povinná prihliadať na to, aby táto práca bola pre neho vhodná vzhľadom na jeho zdravotný stav a schopnosti i na jeho kvalifikáciu.

Prevedenie pracovníka na pôvodné miesto

– ak odpadnú dôvody pre ktoré bol pracovník podľa predchádzajúcich ustanovení prevedený na inú prácu alebo preložený do iného miesta, než boli dojednané v pracovnej zmluve, alebo ak uplynula doba na ktorú bola táto zmena dodenaná – je organizácia povinná zaradiť pracovníka späť na jeho pôvodnú prácu, ak sa s ním nedohodne ináč.

Skončenie pracovného pomeru

a) dohodou
b) výpoveďou
c) okamžitým zrušením
d) zrušením v skúšobnej lehote
Pracovný pomer dojednaný na dobu určitú sa končí uplynutím doby
Pracovný pomer cudzinca sa končí: – dňom, kt. sa má skončiť jeho pobyt na území SR
– dňom, kt. nadobudol právoplatnosť rozsudok ukladajúci
týmto osobám trest vyhostenia
e) smrťou pracovníka
f) dňom zániku organizácie

Skončenie pracovného pomeru dohodou

– ak sa org. a prac. dohodnú na rozviazaní prac. pomeru, končí sa dojednaným dňom. Dohodu o rozviazaní pracovného pomeru organizácia a pracovník uzavierajú písomne. Jedno vyhotovenie dohody o rozviazaní pracovného pomeru vydá organizácia pracovníkovi.

Skončenie pracovného pomeru výpoveďou

– výpoveďou môže rozviazať prac. pomer organizácia aj pracovník. Výpoveď sa musí dať písomne inak je neplatná. Organizácia môže dať pracovníkovi výpoveď a dôvod výpovede sa musí skutkovo vymedziť tak, aby nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť. Ak bola daná výpoveď p. p. sa končí uplynutím výpovednej lehoty. Najčastejšie 2 až 3 mesiace.

Výpoveď daná organizáciou

– môže dať pracovníkovi len z týchto dôvodov:
– ak sa zrušuje alebo premiestňuje organizácia alebo jej časť
– ak organizácia zaniká a preberajúca organizácia nemá možnosť pracovníka zamestnávať podľa pracovnej zmluvy
– ak sa pracovník stane nadbytočný vzhľadom na rozhodnutia organizácie o zníženie prac. stavu
– ak pracovník stratil vzhľadom na pracovníkov stav podľa lekárskeho posudku dlhodobú spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ju nesmei vykonávať pre chorobu s povolania
– ak sú u pracovníka dané dôvody, pre ktoré by s ním organizácia mohla zrušiť okamžite pracovný pomer alebo pre závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Organizácia môže dať pracovníkovi výpoveď alebo okamžite zrušiť prac. pomer

– nemá možnosť ho ďalej zamestnávať v mieste, ktoré bolo dojednané ako miesto výkonu práce
– pracovník nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, kt. mu organizácia ponúkla

Zákaz výpovede

Organizácia nesmie dať pracovníkovi výpoveď v ochrannej dobe:
– povolanie na službu v ozbrojených silách
– v dobe, keď je pracovník dlhodobo plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie
– v dobe, keď je pracovník dočasne uznaný za práce neschopného pre chorobu alebo úraz, pokiaľ si túto neschopnosť nevyvolal úmyselne alebo keď bol pod vplyvom alkoholu, psychotropných alebo omamných látok
– v dobe, keď je pracovníčka tehotná alebo osamelý pracovník sa stará aspoň o jedno dieťa mladšie ako tri roky
Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú pracovníkovi pre organizačné zmeny

Výpoveď daná pracovníkom

– pracovník môže dať organizácii výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu.

Okamžité zrušenie pracovného pomeru

– organizácia môže zrušiť prac. pomer len výnimočne a to:
– ak bol pracovník právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody dlhší ako 1 rok
– ak pracovník porušil prac. disciplínu zvlášť hrubým spôsobom
Organizácia môže okamžite zrušiť prac. pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode dozvedela, najneskôr však do jedného roka. Pracovník, ktorý okamžite zrušil pracovný pomer má nárok na náhradu mzdy vo výške priemernéh zárobku za výpovednu dobu.

Komentáre k článku ZMENA A SKONČENIE PRACOVNÉHO POMERU (13)

 1. Dobrý deň.

  Vašu stránku som vyhľadala aby som mohla čerpať informácie na moju ročníkovú prácu.Bola som veľmi spokojná až do chvíle kým som ju neodovzdala a doma na kópii som nezaznamenala dve krasne slová, zjebaný a nahúlený. Bola by som rada keby ste si to opravili lebo na túto stránku sa to absolútne nehodí.Aj ked som mala najkvalitnejšie informácie, môžem sa len modliť aby to tam nenašla.

  Ďakujem
  Iveta

 2. Dobrý deň, ďakujeme za upozornenie, vetu sme zmenili na: „- v dobe, keď je pracovník dočasne uznaný za práce neschopného pre chorobu alebo úraz, pokiaľ si túto neschopnosť nevyvolal úmyselne alebo keď bol pod vplyvom alkoholu, psychotropných alebo omamných látok“.

  Určite ale doporučujeme si pred odovzdaním učiteľovi prácu aspoň raz prečítať. 😀

  Želáme Vám veľa úspechov.

 3. chcela by som sa opytat pracojem 2 rok ako predavacka ale tato predajna sa ma rusit ale mi pokli pracu kde musim cestovat cestovat som odmietla mam narok na odstupne dakujem

 4. Dobry den, Jana, spravne by ste aj po odmietnuti prace, ktora vyzaduje cestovanie, mala mat narok na odstupne. Zalezi to od toho, ako mate koncipovanu sucasnu pracovnu zmluvu.

 5. Dobry den.chcel bi som sa opytat.Pracoval som v cechach.25.6.2009.som si udrel ruku.no nesiel som s tym k lekarovi nakolko som si myslel ze to bude len narazene a stalo sa mi to mimo prace.Na to som 26.6.2009 zistil ze ma prepustaju.Siel som teda domou.Na druhy den ma ruka zacala tak bolet ze som musel ist na pohotovost.zistili mi ze to mam zlomene.majitel firmi mi ukoncuje pracovny pomer k 30.temu.mam neaku lehotu aby ma neodhlasis z poistovne.ide mi len o to abi som si u doktorou nemusel platit sam.Prosim Vas poradte mi co mam urobit.Dakujem

 6. Dobry den,chcela by som sa opytat ci moze zamestnavatel ukoncit pracovny pomer zo dna na den,ked pracovna zmluva bola uzavreta na dobu urcitu na dva roky.zamestnavatel dostal z uradu prace dotaciu a po siedmich mesiacoch ide s nami ukoncit pracovny pomer.Samozrejme bez akejkolvek vypovednej doby a to uz nehovorim ani o ziadnom odstupnom prosim Vas poradte nam ako postupovat.DAKUJEM

 7. Dobrý, zdravím, ja by som chcel zistiť, alebo či vie niekto poradiť – chcem ukončiť okamžite pracovný pomer s personálnou agentúrou, dôvod je tam jednoduchý – agentúra už od kedy som začal pracovať si neplní svoje sľuby a ešte ani jedná výplata nesedela tak ako by mala, stále sú nejaké nezrovnalosti – samozrejme v môj neprospech! Je pravdou že agentúra s nami (je nás viac) porobila zmluvy na minimálnu mzdu – tak aby to pasovalo im a ten zbytok, čo bolo len ústne dohovorené si neplní a ja už mám dosť toho aby som drel na zdravých žobrákov a makal nadčasy a za darmo, alebo aby sa niekto iný mal dobre!!!!!!! takže moja otázka je – ako rýchlo a bezbolestne ukončiť tento pracovný pomer???!!! Ďakujem za všetky rady!!!!!!!

 8. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môže zamestnávateľ svojvoľne počas výpovednej doby znížiť výšku mesačného platu, bez súhlasu pracovníka?
  Ďakujem za odpoveď.

 9. Chcela by som sa informovat, ked dam vypoved dohodou, a do 5tich dni budem na PN kto my bude platit PN Dakujem

 10. Dobry den, chcel by som zistit ci je legalna zmena zmluvy zo strany zamestnavatela zo zmluvy na dobu neurcitu na zmluvu na dobu urcitu?
  Vopred dakujem za odpoved.

 11. Dobry den,chcem sa spytat ci moze zamestnavatel znizit mzdu pri preradeni na pracu ,ked mam uznanu chorobu z povolania?Vopred dakujem.

 12. Dobrý deň,
  môjmu známemu ruší zamestnávateľ pracovné miesto. Ponúka ma iné pracovné miesto, ale s finančne nižšou mzdou než mal doteraz. je to v súlade s platnými predpismi?
  Ďakujem za odpoveď.

 13. DOBRY DEN CHCEM SA OPITAT KED SME PO 4DNOCH ONDESLI NESCHOPENKU A ONI MI DNES VOLALI OHLADNE TOHO ZE SKONCILI SNAMI PRACOVNI POMER A NEDOSTANEME PENIAZE

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥