Ako tlačiť ekonomicky

Náklady na prevádzku tlačiarne môžu tvoriť veľkú časť firemného rozpočtu, ale môžu byť aj výraznou položkou v rozpočte rodinnom. Znížiť náklady na prevádzku tlačiarne je pritom veľmi jednoduché. Stačí sa naučiť myslieť pri tlači trochu ekonomicky.

Dvakrát meraj, raz rež

Začnite už samotným výberom tlačiarne. Ak napríklad tlačíte dokumenty vo veľkých objemoch, laserová tlačiareň sa vám určite vyplatí. V dlhodobom meradle predstavujú laserové tlačiarne oproti tým atramentovým lacnejší variant, a navyše u nich nedochádza k zasychaniu atramentu.

Kúpte si zároveň takú, ktorá umožňuje ekonomický režim tlače a u ktorej môžete podľa potreby nastaviť čiernobielu tlač. Farebná tlač stojí totiž výrazne viac, a preto ju používajte len v najnutnejších prípadoch.

Alternatíva česť nestráca

Samostatnú kapitolu predstavujú náplne do tlačiarne. Tlačiť ekonomicky znamená hľadať cesty aj v tejto oblasti. Na trhu zoženiete mnoho originálnych tonerov. Vedzte však, že okrem samotného tonera pri ich kúpe zaplatíte tiež za meno danej značky.

Preto sa vám určite oplatí siahnuť po kvalitnom alternatívnom toneri. Ten vám pomôže ušetriť až 40% tlačových nákladov, a to už predstavuje citeľnú úsporu. Ušetriť navyše môžete aj spätným odkupom prázdne tonerové kazety.

Choďte na to strategicky

Každá vaša tlač by mala byť premyslená. Mali by ste si ujasniť, čo je nutné tlačiť a čo nie, a či by vám práve teraz nestačila menej kvalitnú tlač a menej kvalitný papier.

Naučte sa tlačiť obojstranne. Obojstrannou tlačou ušetríte veľa peňazí za papier a ešte uľahčíte životnému prostrediu.

Určite nemusíte na všetky obrázky používať najvyššie rozlíšenie či často ztučňovat text. Zamyslite sa tiež, či musíte tlačiť na celú stránku, alebo vám pri niektorých úlohách stačí vytlačiť 2 stránky z vášho editora na jednu stranu papiera.

Zhrňme si to

Aspekty uvedené nižšie majú významný vplyv na ušetrenie vašich tlačových nákladov. Čím viac ich skombinujete, tým lepšie! Zamerajte sa na:

 • výber správnej tlačiarne
 • čiernobielu tlač pracovných materiálov
 • obojstranná tlač
 • používanie ekonomických režimov
 • obmedzenie tučného písma
 • tlač v menšom rozlíšení
 • zmenšenie tlačových úloh
 • použitie alternatívnych tonerov
 • spätné odkúpenie tonerových kaziet
 • tlač len skutočne potrebných materiálov
 • používanie menej kvalitného papiera

Samozrejme nechceme, aby sa pre vás stalo tlačenie strašiakom a aby ste zakaždým mysleli len na to, že musíte tlačiť čo najlacnejšie. Chceli sme vám len ukázať, že ciest k zníženiu tlačových nákladov existuje naozaj veľa. Môžete významne ušetriť aj bez toho, aby vás to stálo príliš veľa času či úsilia.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥