Cartridge alebo toner: Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Tlačiareň patrí do základnej výbavy každej modernej pracovne a kancelárie. V súčasnej dobe sú populárne najmä atramentové a laserové tlačiarne. Ako fungujú a aké náplne sú do nich vhodné vám vysvetlíme v článku.

Aké náplne potrebujete do jednotlivých typov tlačiarní?

Pri atramentových tlačiarňach potrebujete atramentovú náplň, nazývanú aj cartridge. Výrobcovia tlačiarní vyrábajú aj atramentové náplne pod vlastnou značkou. Existujú aj náplne, ktoré sú kompatibilné s viacerými tlačiarňami, ktoré sú väčšinou cenovo dostupnejšie.

Laserová tlačiareň funguje nanášaním prášku, ktorý nazývame aj toner. Tak ako pri atramentových náplniach, aj tonery sa odporúčajú dokupovať od rovnakého výrobcu, ako je vaša tlačiareň. Napríklad tonery Canon do tlačiarne Canon a tak ďalej.

Tonery do tlačiarne aj cartridge nakupujte od overených predajcov a ideálne rovnakej značky, ako je vaša tlačiareň. Ak chcete niekoľko eur ušetriť, poraďte sa s predajcom, či je náplň do tlačiarne naozaj vhodná aj do vašej tlačiarne.

Ako funguje vaša tlačiareň?

Ako sme už spomenuli, atramentová a laserová tlačiareň patria medzi obľúbené medzi zákazníkmi. Ide o spoľahlivé tlačiarne, ktoré sa líšia procesom tlačenia, a teda aj náplňou.

Zatiaľ čo atramentová tlačiareň má tlačovú hlavicu, ktorá na papier nanáša veľmi malé bodky, ktoré sa neskôr spoja do obrázka, laserová tlačiareň funguje inak.

Medzi hlavné výhody patrí cenová dostupnosť a spoľahlivosť tlačenia.

Pri atramentových tlačiarňach sa môže stať, že bezprostredne po vytlačení ešte nie je atrament dostatočne suchý a môže sa nám obrázok rozmazať, čo je hlavnou nevýhodou tohto typu tlačiarne.

Mechanizmus laserovej tlačiarne sa skladá z vodivého valca, na ktorý sa výbojom vypáli obrazec. Na takto vypálený obrazec sa prichytí tonerový prášok. Ďalšou časťou tejto tlačiarne je zažehlovací valec, ktorý prechádza cez papier a pri vysokej teplote naň „zapečie“ toner.

Laserové tlačiarne dokážu tlačiť vysokou rýchlosťou a na rozdiel od atramentovej tlačiarne, vychádza obrázok už suchý. Cena je vyššia, ale stále ide o cenovo dostupné tlačiarne, vzhľadom na množstvo výrobcov.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥