Čo to je svorkovnica a kde sa využíva?

Svorkovnica je súčiastka, ktorá sa používa k rozoberateľnému prepojeniu viacerých vodičov, pričom môže byť priamo súčasťou elektrického zariadenia. V takomto prípade potom priamo slúži k pripojeniu prívodných vodičov. Veľmi zjednodušene môžeme svorkovnicu popísať ako viac mechanicky spojených, elektricky izolovaných svoriek. Rozlišujeme pritom mnohé druhy svorkovníc so širokým spektrom využitia v našom bežnom živote.

Druhy svorkovníc

Medzi typy svorkovníc patrí lustrová svorkovnica, radová svorkovnica, svorkovnica do DPS a prístrojová svorkovnica. Základným rozdielom medzi týmito druhmi svorkovníc je ich konštrukčné prevedenie. Lustrová svorkovnica sa často inak nazýva aj čokoláda. Je zložená z mosadzných trubičiek s dvoma skrutkami, ktorých úlohou je prepojenie vodičov. Každá skrutka pritom priťahuje svoj koniec vodiča. Celé je to obalené v izolačnom plaste, aby takýto druh svorkovnice spĺňal bezpečnostné predpoklady.

Radová svorkovnica je zložená zo svoriek nasadených na nosnej lište. Najčastejšie využitie tohto druhu svorkovnice je v rozvádzačoch. Na svorky sa jednoducho dajú pripojiť káble. Takéto druhy svorkovníc majú rovnako skrutkové ako aj pružinové svorky. Svorkovnice do DPS sa inštalujú do plošných spojov – jednu časť tvoria kolíky a druhú otvory. Prístrojové svorkovnice sa vyrábajú priamo ako súčasť krytu elektrického zariadenia.

Využitie svorkovníc v bežnom živote

Ako sme už spomenuli, svorkovnice je možné využívať priamo na napájanie káblov a to v priemyselných a domových rozvodoch. Rovnako sa používajú aj na stožiare verejného osvetlenia. Tieto produkty musia spĺňať bezpečnostné štandardy, aby poskytovali vhodné vlastnosti pre použitie. Pri výbere sa treba poradiť s odborníkom, pretože na konkrétne účely sú vhodné konkrétne druhy svorkovníc.

Svorkovnice patria medzi elektrické súčiastky, ktoré si v našom bežnom živote nájdu široké uplatnenie. Dokonca sú súčasťou našich bežných dní v domových rozvodoch, vďaka čomu môžeme žiť pohodlne a bezstarostne. Hľadáte aj ďalšie elektrické komponenty? Navštívte stránku tme.eu, kde nájdete viac ako 500 000 dostupných produktov na jednom mieste a za prijateľné a dostupné ceny.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥