Na čo slúži znalecký posudok?

Väčšina z nás sa v istom momente života rozhodne pre kúpu vlastného bývania, prípadne pre stavbu nového rodinného domu. Na Slovensku máme jednu z najvyšších mier vlastníctva bývania v rámci celej Európskej únie. V iných krajinách je oveľa bežnejšie bývať napríklad aj celý život v prenajatom byte. U nás ale aj z historických príčin je preferované osobné vlastníctvo bývania. V takomto prípade je potrebné zabezpečiť jeho financovanie.

Keďže celú sumu na vyplatenie väčšina z nás nemá, ku slovu prichádza hypotekárny úver. Ten banka schváli iba v prípade dokladovania viacerých potrebných dokumentov. Jedným z nich je aj znalecký posudok na byt alebo dom.

Takýto znalecký posudok vypracováva znalec v oblasti oceňovania nehnuteľností. Väčšina znalcov pôsobí v rámci svojho mesta ale existujú aj služby ktoré pokrývajú celé Slovensko. Ak sa chcete spoľahnúť na profesionálne služby znalcov, navštívte web znalec-sr.sk. Pri výbere znalca je dôležitá ešte jedna vec.

Je dôležité aby bol Vami vybraný znalec ktorý bude vypracovávať znalecký posudok zapísaný v zozname znalcov. Tento zoznam znalcov vedie Ministerstvo spravodlivosti. V prípade ak znalec nie je v tomto zozname zapísaný tak banka z vysokou pravdepodobnosťou nebude akceptovať takýto dokument a Vaša žiadosť o hypotéku bude zamietnutá. Aj preto je veľmi dôležité správne vybrať znalca. Ak Vás zaujíma termín vyhotovenia, tak znalecký posudok je možné mať vypracovaný už do jedného týždňa od zadania.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥