Všetko čo by ste mali vedieť o nerezovej oceli

Nerezová oceľ je zliatina železa, chrómu a v niektorých prípadoch niklu a iných kovov. Táto zliatina má vysoko odolné vlastnosti voči korózií aj v extrémnych podmienkach a chemikáliám.

Nerezová oceľ sa teší veľkej obľube už desiatky rokov. Práve vďaka vynikajúcim vlastnostiam  je prvou voľbou pre zákazníkov a umožňuje používateľovi vyrábať diely a komponenty pracujúce pri teplotách až do približne 600 ℃ . Variant +QT780 má druhú najvyššiu ťažnosť v porovnaní s ostatnými variantmi nehrdzavejúcej ocele 1.4313 a kalenie prebieha pri 950 – 1050 ℃ s chladením v oleji alebo vzduchu, popúšťanie pri 550 – 600 ℃ .

Komponenty vyrábané z nehrdzavejúcej ocele odolávajú mnohým korozívnym prostrediam pri zachovaní adekvátnych povrchových vlastností. Taktiež mechanické vlastnosti ocele X3CrNiMo13-4 sú spôsobené vysokou koncentráciou molybdénu a niklu v chemickom zložení a výrazne zvyšujú odolnosť ocele v extrémnych podmienkach.

Materiál budúcnosti

Čo z nerezovej oceli robí materiál budúcnosti je fakt, že  je úplne recyklovateľná. Recyklovateľná je do takej miery, že výrobcovia uvádzajú recyklovanie „ donekonečna“. Toto tvrdenie podporuje aj skutočnosť, že v sektore stavebníctva sa jeho skutočná miera návratnosti blíži k 100 %. Nerezová oceľ je tiež ekologicky neutrálna a inertná a jej dlhá životnosť zaisťuje, že spĺňa potreby trvalo udržateľnej výstavby. Okrem toho jej zlúčeniny časom nemenia zloženie pri kontakte s prvkami, ako je voda alebo chemikálie.

Okrem týchto ekologických výhod je nehrdzavejúca oceľ aj esteticky príťažlivá, mimoriadne hygienická, ľahko sa udržiava, má vysokú odolnosť a ponúka širokú škálu aspektov. Výsledkom je, že nehrdzavejúcu oceľ možno nájsť v mnohých každodenných predmetoch.

Surový materiál

Surový materiál sa dodáva vo forme tyčí valcovaných za tepla alebo ťahaných za studena, drôtov, vo forme profilov alebo plátov a plechov. Polotovary sa používajú na výrobu častí turbín, čerpadiel, kompresorov v ropnom, chemickom, hutníckom a energetickom priemysle vystavených vysokým a nízkym teplotám. Poznáme desiaty akostí a podkategórií nerezovej oceli, spomenieme iba niektoré z nich.

Napríklad nerezová oceľ 1.4313  sa dodáva vo forme tyčí s kruhovým prierezom a vysokou odolnosťou proti korózii ako je napríklad akosť  AISI 415. Tento produkt po dobrom tepelnom spracovaní vykazuje skvelú životnosť. Je kaliteľná, ale veľmi obmedzene zvárateľná.

Použitie v priemysle

Typickými výrobkami tejto akosti sú pumpy, armatúry alebo turbínové lopatky, ktoré vďaka odolnosti AISI F6NM dokonale napĺňajú požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Na https://virgamet.com/1-4313-x3crnimo134-f6nm-uns-s41500-z6cn1304-425c11-stainless-steel  nájdete všetky potrebné informácie a parametre o rôznych druhoch akostí a druhov nerezovej ocele.

Vďaka jej pevnosti sú produkty z nerezovej ocele zamerané na priemyselné závody ako sú napríklad obrábacie firmy, dielne a strojárne, opravárenské a výrobné firmy a ďalšie firmy pôsobiace v automobilovom priemysle, ťažobnom priemysle a ďalších priemyselných odvetviach. Sprostredkováva stále viac rozširujúcu sa a ponuku rôznych druhov ocelí v rôznych formách, ak sú drôty, pláty, tyče, profily a nosníky a mnoho ďalších.

Nehrdzavejúca oceľ

Chrómová nehrdzavejúca oceľ s prídavkom niklu a molybdénu ponúka vynikajúcu odolnosť proti korózii a nulovú ťažnosť. Trieda F6NM je vzduchom kalená nehrdzavejúca oceľ a je vhodná do extrémnych korozívnych podmienok a odoláva napríklad aj kyselinám. Je špeciálne kalená tak, aby bolo použitie tejto akosti udržateľné a dlhodobé.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥