Využívate svoj balkón naplno?

Máte byt s balkónom, lodžiou, či dokonca priestrannou terasou, ale takmer tieto priestory nevyužívate? Robíte veľkú chybu, mnoho ľudí totiž po balkóne doslova túži. Ide totiž o priestor, ktorý má mnoho atraktívnych spôsobov využitia.

Raňajky pri východe slnka

Ak máte balkón situovaný na východ, potom ide o ideálne miesto na raňajky. Túto možnosť často využívajú mladé zamilované páry. Na priestrannejšie lodžie sa ale s vhodným balkónovým nábytkom môže vojsť celá rodina. Stačí jednoduchý stolík so stoličkami, ktoré poznáte napríklad zo záhradiek pri kaviarňach. Ide totiž predovšetkým o dobré jedlo a to, že je rodina pohromade. Chutné raňajky pri vychádzajúcom slnku naštartujú váš deň.

Alebo radšej večerné grilovačky?

Počas dlhých letných večerov – a dvojnásobne v prípade balkóna orientovaného na juh či západ – môžete v byte usporiadať grilovanie. Samozrejme len málokomu sa zmestí na balkón gril, s ktorým by ste sa mohli hrať na šéfkuchára. Ale aj malý elektrický gril, ktorý sa zmestí na stôl, môže svojmu účelu veľmi dobre poslúžiť. Stačí chutný plátok mäsa, ktorý zapijete chutnou limonádou či pohárom vína. S dobrou spoločnosťou nebude ťažké na balkóne príjemné posedenie usporiadať. Len sa radšej dohovorte vopred so susedmi, aby s niečím podobným nemali problém – najmä v prípade, keď sú ďalšie balkóny vo vyšších poschodiach priamo nad vami. Dym z grilovania či cigariet totiž môže byť pre vyššie položené balkóny pomerne nepríjemnou záležitosťou.

Chcete domáce bylinky?

Kvitnúce okrasné rastliny alebo domáce bylinkyto je jeden z najlepších spôsobov, ako balkón využiť. Na balkóne vaše bylinky nebudú trápiť žiadni škodcovia. Stačí len pravidelná zálievka a vašim bylinkám sa bude skvele dariť.

Bylinky potom môžete využiť pri varení alebo dokonca pri spomínanom grilovaní priamo na balkóne. Kvalitným domácim bylinkám sa nič nevyrovná. Každý pokrm s nimi dotiahnete k dokonalosti.

Aké bylinky môžete na balkón umiestniť? Chýbať by vám nemali bazalka, tymian či mäta. Na raňajky sa môže hodiť pažítka, na varenie sa vám bude hodiť aj rozmarín alebo šalvia. Možnosti sú ale oveľa širšie a záleží predovšetkým na vašich chuťových preferenciách.

Nezabúdajme na praktické spôsoby využitia

Balkón sa dá ale využívať aj rýdzo pragmaticky – čo sa napokon deje najčastejšie. Balkón je skvelým miestom na sušenie vypranej bielizne. Čerstvý vzduch a dokonalý odvod vlhkosti – tomu sa sušenie vo vnútorných priestoroch nemôže rovnať. A prirodzenému sušeniu vonku nemôže konkurovať ani sušička.

Na balkón môžete postaviť buď sušiak na bielizeň alebo tu umiestniť šnúry navŕtané do steny. Tie sú praktickejšie a majú aj väčšiu kapacitu.

V zime, keď to na balkóne na sušenie bielizne veľa nie je, zase môžete využiť chladné vonkajšie teploty na to, aby ste balkón premenili na chladničku, alebo dokonca mrazničku. V chladničke tak môžete zvýšiť teplotu a etriť pár drobných za elektrinu.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥