4 zaujímavosti o tlačiarňach a toneroch

Tlačiarne sú neodmysliteľnou súčasťou kancelárií nadnárodných korporácií, drobných podnikov i mnohých domácich pracovní. Väčšinou ich vnímame ako praktickú, ale nie príliš zaujímavú súčasť svojich všedných dní. Ale aj tlačiarne a náplne do nich môžu byť prekvapivé. Neveríte? Presvedčte sa o tom vďaka týmto 4 zaujímavostiam.

1 Fixačný valec sa pri tlači zahrieva až na 205 °C

Tonery do laserových tlačiarní obsahujú plastový prášok. Na rozdiel od atramentu, tonerový prášok nie je na povrch papiera vstrekovaný tlačovými hlavami a namiesto toho je prenášaný z tonerovej kazety na papier za pomoci elektrostatického napätia. Akonáhle je tonerový prášok nanesený na papier, je do neho zatavený fixačnými valcami. Aby bola farba do papiera zatavená poriadne, musia sa fixačné valce ohriať až na 205 °C.

Kvalita samotnej náplne tonera sa pochopiteľne u rôznychvýrobcov tonerovlíši. Ak chcete mať istotu prvotriednej tlače, stavte na značkové tonery HP aleboCanon, prípadne na kvalitné alternatívne tonery.

2 Fixačné valce sa pohybujú tak rýchlo, že sa papier nespáli

205 °C je určite dostatočne vysoká teplota na to, aby v nej zhorel papier. Napriek tomu sa tak v laserovej tlačiarni nedeje. Prečo? Dôvodom je neuveriteľne rýchly pohyb fixačných valcov. Vďaka tomu sa na liste papiera stihne zafixovať farba, zároveň ale nedôjde k poškodeniu listu.

3 Laserová tlačiareň „žerie“ viac než váš počítač

Stolný počítač je väčší než laserová tlačiareň, mal by mať aj väčšiu spotrebu, hovoríte si možno. Lenže to tak nie je.

Laserová tlačiareň pri plnom výkone spotrebováva zhruba trikrát väčšie množstvo energie ako zapnutý stolný počítač. Pokiaľ ale prepnete obe zariadenia do pohotovostného režimu, pomer sa úplne otočí a počítač bude spotrebovávať päťkrát viac elektriny ako tlačiareň.

4 Fonty bývali pomenované podľa ľudí, ktorí ich navrhli

Vedeli ste, že mená fontov, ktoré dennodenne používate pri písaní i tlači dokumentov, môžu patriť skutočným ľuďom? Napríklad jeden z najekonomickejších dostupných fontovGaramond je pomenovaný po francúzskom tlačiaroviClaudoviGaramond, ktorý ho navrhol.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥