Dávkujete aviváž len tak odoka? Už to viac nerobte

Aj vám sa zdá, že keď roztriedite oblečenie podľa farieb, tak už vlastne pri praní nemáte čo pokaziť? A čo keby sme vám povedali, že sa veľmi mýlite. Na dosiahnutie želaného efektu mnohí z nás pri dávkovaní pracích prostriedkov či aviváží rozhodne nešetríme, pre istotu pridáme aj niečo navyše. Dôsledkom tohto nesprávneho dávkovania však netrpí len vaša peňaženka, ale aj samotná práčka či dokonca bielizeň. Prečítajte si, prečo je dôležité správne dávkovanie a ako to robiť správne.

Každá bielizeň je iná

Ešte skôr, ako zapneme práčku, je na rade obľúbené triedenie. To by samozrejme malo podliehať hneď niekoľkým kritériám. V prvom rade prichádza triedenie podľa farieb. Poznáme to všetky, biele, farebné a čierne kôpky pozná v kúpeľni na podlahe asi každý. Do toho by malo na rad prísť aj triedenie podľa materiálu. Je predsa jasné, že hodvábnu blúzku nebudete hádzať do práčky spolu so športovým oblečením a tričko s potlačou nebudete prať spolu s utierkami. Povedzme si na rovinu, prať rôzne typy materiálov na rovnakej teplote či množstve otáčok pri žmýkaní, by nebolo asi úplne v poriadku.

Pozor, si treba však dávať aj na ďalšie atribúty, ako je napríklad aj dávkovanie pracieho prostriedku alebo aviváže. Aj vám sa občas stane, že ju nalejete tak nejako odoka? Tak potom by ste určite mali začať venovať väčšiu pozornosť ich obalom. Práve oni totiž obsahujú presné tabuľky, ktoré by ste si mali poriadne naštudovať.

Dávkujete aviváž len tak odoka? Už to viac nerobte

Náš tip: Hľadáte kvalitnú aviváž? Obľúbené talianske, rakúske, ale aj nemecké aviváže nájdete v online drogérií myAustri.sk. Mimoriadne obľúbená je napríklad značka Vernel, na ktorú mnohé gazdinky už roky nedajú dopustiť. Tak čo, vyskúšate ju aj vy?

Prečo treba dodržiavať dávkovanie?

Ako sme spomínali vyššie, dávkovanie či už pracieho prostriedku alebo samotnej aviváže je pri praní mimoriadne dôležité. Ak totiž použijete týchto prostriedkov príliš málo, je viac než isté, že sa požadovaný výsledok nedostaví. No a naopak, ak prípravkov použijete viac ako je potrebné, vlákna vašej bielizne môžu byť nenávratne poškodené. Zostať na nich totiž môžu škvrny, ktorých sa len tak ľahko nezbavíte.

Problémom môže byť aj to, že farby postupom času začnú strácať na svojej intenzite, budú menej jasné až sivasté, čo nikto z nás určite nechce. Poškodené však nemusia zostať len vaše obľúbené kúsky oblečenia, ale aj vaša práčka. Zvyšky prostriedkov sa môžu začať usadzovať nielen v dávkovači, ale aj v samotnom bubne práčky, čo môže mať za následok nepríjemný zápach.

Na čo si dať teda pozor?

Ak chceme, aby bol výsledok avivážnych prostriedkov čo najlepší, pozor by sme si mali dať na hlavne tieto faktory, a síce na tvrdosť vody, množstvo bielizne, v prípade pracích prostriedkov je mimoriadne dôležitá aj intenzita znečistenia bielizne.

Nezabúdajme, že hlavnou úlohou aviváže je zmäkčiť bielizeň, ktorú perieme, preto by ste tvrdosť vody, ktorá tečie u vás doma, nemali rozhodne podceňovať. Čím je voda tvrdšia, tým je bielizeň po vypratí tvrdšia. Dávkovanie by ste tiež mali prispôsobiť aj množstvu bielizne, ktorú sa chystáte vyprať.

S dávkovaním to však rozhodne nepreháňajte a vždy dodržujte maximálne možné množstvo. Neustále prekračovanie povolenej dávky môže mať na svedomí okrem poškodenej bielizne aj zanesenú práčku a tiež môžu stáť za vznikom rôznych alergií.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥