Téma Európskeho dôchodku čaká na novú vládu. Záujem Slovákov i firiem oň rastie

Finax Európsky dôchodok
  • Slováci oceňujú výhody nového dobrovoľného dôchodkového sporenia. Aktívne ho vyhľadávajú napríklad mladšie ročníky či sporitelia s vyššou mierou finančnej gramotnosti.
  • Európsky dôchodok dnes prichádza do Poľska, ktoré sa tak stalo štvrtou krajinou, kde je produkt dostupný.
  • Inovatívny dôchodok, ktorý má podporu aj zo strany Bruselu, má u nás silný potenciál vylepšiť úroveň dôchodkového zabezpečenia.

Bratislava 25. október 2023 – Vedeli ste, že aj každý Slovák má nárok na Európsky dôchodok? Na základe pravidiel EÚ ho ponúka slovenský Finax, ktorý pomáha klientom s inteligentným investovaním a zhodnocovaním svojich financií. Zriadiť si ho môže ktokoľvek už dnes. Spoločnosť zostáva po prvom roku od jeho uvedenia jediným poskytovateľom naprieč krajinami únie. Unikátny produkt budí pozornosť doma i v zahraničí, najnovšie je k dispozícii už aj v Poľsku.

U našich severných susedov si môžu sporitelia zriadiť Európsky dôchodok od stredy 25. októbra. Okrem Slovenska je dostupný v Chorvátsku a Česku. Líder v pasívnom investovaní ho chce ponúkať taktiež v Rumunsku a v hľadáčiku má napríklad aj spolupráce v západných krajinách.

„Veľmi nás teší rastúci záujem spotrebiteľov, zamestnávateľov i partnerov o Európsky dôchodok. Získali sme povolenie ponúknuť ho taktiež v Česku. Jeho atraktívnosť sa výrazne zvýši po schválení chystanej reformy 3. piliera, ktorá by mala priniesť štátnu podporu aj pre Európsky dôchodok. V Poľsku vstúpila nová legislatíva do platnosti iba tento mesiac. Nové dôchodkové sporenie sa – na rozdiel od Slovenska – dočkalo u našich severných susedov rovnakých stimulov ako lokálny 3. pilier. Zaujímavosťou je, že sporitelia môžu do nového produktu presunúť aj svoje úspory z 3. piliera, čo na Slovensku tiež nie je dostupné,“ uviedol Juraj Hrbatý, zakladateľ a generálny riaditeľ Finaxu.

Zásadné rozdiely oproti 3. pilieru

Spätná väzba od sporiteľov už dnes ukazuje, že Európsky dôchodok dokáže zaujať práve vďaka jeho výhodám. Porovnanie s doterajším systémom dobrovoľného sporenia na dôchodok hovorí jasnou rečou – dlhodobé zhodnotenie v 3. pilieri býva nízke. Dôvodom je najmä zlá alokácia spotrebiteľov v konzervatívnych fondoch, ktorá je často sprevádzaná vysokými poplatkami (len 0,6 % p. a. + DPH pri Európskom dôchodku vs 1,2 % p. a. + DPH a 10 % z výnosu pri 3. pilieri).

Jedným z kľúčových rozdielov je zaujímavé zhodnotenie Európskeho dôchodku. Platí to i v čase výplatnej fázy, počas ktorej sa úspory ďalej zhodnocujú. Spolu s tým, ako sa dožívame vyššieho veku, dlhšie poberáme aj dôchodok. „Na Slovensku je to v priemere 19 rokov, čo je príliš dlhá doba na to, aby zostávala celá investícia len v konzervatívnom móde, teda v dlhopisoch, ako je to dnes pri 3. pilieri. To môže pripraviť sporiteľov o veľkú časť dôchodku,“ upozorňuje Radoslav Kasík, spoluzakladateľ Finaxu.

Európsky dôchodok preto prináša už jeden rok alternatívu s dôležitými prínosmi pre sporiteľov. Za ten čas sa zvýšilo povedomie o novom produkte, no ako priznáva samotná spoločnosť, niektorí záujemcovia si stále kladú otázku, prečo je ďalšie dôchodkové sporenie vôbec potrebné, keď už máme zavedené tri piliere dôchodkového systému. Odkladať si peniaze na dôchodok môžeme napokon aj sami. „Keby to bolo dostatočné, nezaoberáme sa prakticky každodenne, na celospoločenskej úrovni výzvami súvisiacimi so životnou úrovňou súčasných dôchodcov. Z našich analýz vyplýva, že situácia dôchodkových systémov nie je ani v západných krajinách výrazne lepšia ako u nás. Samozrejme, existujú rozdiely a dôchodkové zabezpečenie sa líši – niekde funguje veľmi dobre, no častejšie máva veľké rezervy,“ vysvetľuje Kasík.

Veľká šanca pre novú vládu

Zatiaľ čo Európsky dôchodok je už dnes moderným a inovatívnym finančným produktom, aj na Slovensku by ho dokázali viac zatraktívniť práve vyššia miera podpory štátu a niektoré úpravy legislatívy. Príležitosti sa chopili v susedných krajinách. Príkladom sú témy ako zdaňovanie výnosov z Európskeho dôchodku, možnosť daňového zvýhodnenia príspevkov od zamestnávateľa či vyňatie z exekúcií.

Vytvorenie priaznivého prostredia a zvýšenie podpory Európskeho dôchodku zo strany štátu by podalo pomocnú ruku mnohým spotrebiteľom, ktorí si čoraz viac uvedomujú negatíva súčasného 3. piliera. „Veríme, že presun zabezpečenia dôchodkov z pliec štátu viac na sporiteľov je aj v záujme novej vlády – sledujúc demografický vývoj a napätú rozpočtovú situáciu. Motivácia a rôzne zvýhodnenia sporiteľov Európskeho dôchodku sa ukazujú ako rýchle a dostupné riešenie, ktoré stačí vhodným spôsobom zaviesť do praxe,“ hovorí Juraj Hrbatý.

Napriek pretrvávajúcemu potenciálu na zlepšenie legislatívneho prostredia sú tu aj dobré správy: Európsky dôchodok a príspevky doň začalo ponúkať prvých sedem zamestnávateľov na Slovensku a napríklad 24 firiem v Chorvátsku. Príkladom sú viaceré známe firmy a inštitúcie ako Continental, Ausys, Accenture, Slovenská akadémia vied či Packeta. Spoločnosť navyše už teraz eviduje záujem zo strany ďalších firiem. S viacerými sa už aj priamo dohodla na spolupráci.

„Touto cestou chceme povzbudiť zamestnávateľov, aby Európsky dôchodok vnímali ako šancu potvrdiť svoj záväzok voči zamestnancom. Sme svedkami toho, že na trhu práce chýbajú špecialisti v rôznych odvetviach. Je jasné, že v dnešnej situácii už nestačí nádejným adeptom ponúknuť len o niečo vyšší plat. Vo Finaxe veríme, že práve Európsky dôchodok dokáže byť atraktívnym, rozdielovým benefitom, ktorý zvýši atraktivitu zamestnávateľov v očiach ich budúcich kolegov. Naši spokojní sporitelia si napokon Európsky dôchodok sami pochvaľujú predovšetkým ako silný a dôležitý nástroj s prísľubom zachovania životného štandardu vo vyššom veku,“ uzatvára Juraj Hrbatý z Finaxu.

O spoločnosti Finax

Finax sprístupňuje inteligentné investovanie širokej verejnosti už od roku 2017. Ako slovenská firma pôsobí okrem domácej pôdy v 5 ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Už viac ako 50-tisíc spokojných klientov investuje s Finaxom do indexových fondov ETF, ktoré nielenže výnosmi porážajú konkurenciu, ale zároveň prinášajú aj atraktívne daňové výhody.

Spoločnosť spravuje majetok v hodnote 500 mil. eur. Ako obchodník s cennými papiermi je licencovaná Národnou bankou Slovenska, pričom majetok klientov spadá pod ochranu Garančného fondu investícií. Inteligentné investovanie od Finaxu sa hrdí množstvom ocenení. V marci tohto roku mu bol udelený titul Investičný produkt roka na jednom z najväčších investičných podujatí v Európe Invest Cuffs v Krakove.

Zlatá minca 2022 – Najinovatívnejší v investovaní
Zlatá minca 2022 – 1. miesto, Investičné ETF portfóliá

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥