Jóga pre začiatočníkov: 5 základných pozícií, ktoré by ste mali poznať

cvičenie, jóga, jógový pobyt, relax

Jóga je komplexná prax, ktorá zahŕňa fyzické pozície, dýchanie a meditáciu. Pre začiatočníkov je dôležité začať s jednoduchými pozíciami, ktoré pomáhajú vybudovať silu, flexibilitu a vnútorný pokoj. Tu sú päť základných jógových pozícií, ktoré by mali byť súčasťou každej začiatočníckej praxe.

1. Tadasana (Hora)

Tadasana je základná stojačková pozícia, ktorá pomáha správne postaviť telo a zlepšiť držanie tela. Postavte sa rovno na nohy s päťkami zviazanými a rozmiestnenými mierne od seba. Ramená by mali byť voľne spustené a ruky smerujú dolu pozdĺž tela. Zamerajte sa na svoje dýchanie a snažte sa udržiavať rovnováhu na oboch nohách.

2. Adho Mukha Svanasana (Pes)

Táto pozícia, často nazývaná ako „pes pozícia“, je skvelá na posilnenie horného tela, zadku a nohy. Začnite na všetkých štyroch s rukami položenými pod ramenami a nohami pod panvou. Postupne zdvihnite panvu smerom nahor, čím predlžujete chrbát a rovnáte nohy. Snažte sa udržiavať päty na zemi a hlavu medzi pažerákom.

3. Balasana (Dieťa)

Balasana, alebo „dieťa pozícia“, je skvelá pozícia na uvoľnenie svalov v dolnej časti chrbta a zároveň ukludniť myseľ. Sadnite si na päty so zhlboka vzdychnutým dychom. Naklonením sa dopredu skuste položiť čelo na podlahu a ruky natiahnuť pred seba alebo ich umiestniť vedľa tela. Hlboko dýchte a zamerajte sa na uvoľnenie v chrbte.

4. Bhujangasana (Kobra)

Bhujangasana, alebo „kobra pozícia“, je pozícia, ktorá pomáha posilniť chrbtové svaly a otvárať hrudník. Ležte na bruchu so zdvihnutými nohami, rukami položenými vedľa tela a dlaňami opretými o podlahu. Pomaly zdvihnite hornú časť tela nahor, zakrivujúc chrbát a otvárajúc hrudník. Držte hlavu mierne naklonenú dozadu, ale neohnutú príliš dopredu.

5. Sukhasana (Jógová sedacia pozícia)

Sukhasana, alebo „jógová sedacia pozícia“, je základná meditačná pozícia, ktorá pomáha uvoľniť telo a zamerať sa na dýchanie. Sadnite si krížovými nohami na podlahu s rovno udržiavanými chrbtom. Položte ruky na kolená s dlaneami hore alebo dole a zatvorte oči. Hlboko dýchte a snažte sa uvoľniť myseľ.

Pred začatím akéhokoľvek cvičenia je dôležité si dať pozor na svoje telo a počúvať jeho signály. Ak začíname s jóga praxou, je dôležité byť trpezlivý a nechať telo postupne sa prispôsobiť. Začnite napríklad tak, že navštívite jógový pobyt, jógový víkend alebo jógový retreat, kde sa zoznámite s novým lektorom a ďalšími cvičiacimi.Ak máte pochybnosti alebo zdravotné problémy, konzultujte s lekárom alebo skúseným inštruktorom jógy. S pravidelnou praxou týchto základných pozícií môžete postupne posilniť svoje telo, zvýšiť flexibilitu a dosiahnuť duševný pokoj.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥