Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

Príjemná únava je tým najlepším prostriedkom proti ťažkostiam so spánkom. No aj tu platí, že všetkého veľa škodí. Pri prehnanom pracovnom tempe sa len ťažko vyhnete stresu, ktorý zhoršuje kvalitu nočného odpočinku. Aj to je dôvod, prečo jedným z najvýraznejších príznakov workoholizmu je insomnia. Je to pre vás povedomé? Ak s podobným problémom bojujete dlhodobo, obráťte sa čím skôr na odborníka. No ak by ste radi dali šancu najprv svojpomocným riešeniam, okrem toho, že si doprajete viac voľného času, skontrolujte aj svoju spálňu.

Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

Nebeské farby, božský odpočinok

Aj keď dizajn vášho bytu je v súlade skôr so živými farbami, v prípade spálne sa takým odporúča určite vyhnúť. Možno, že si to neuvedomujete, ale sú vysoko energizujúce. V mnohých príručkách sa síce uvádza to, že pred teplými by sa mali uprednostňovať studené odtiene, nie je to až takým prísnym pravidlom. Podstatné je to, aby nezaťažovali nervový systém, preto by to mali byť neutrálne farby. Skvelou voľbou je svetlá ružová alebo levanduľová, rovnako vás upokojí aj pastelová zelená. Ak vašou obľúbenou je modrá, nemusíte zostať pri svetlej, smelo môžete zvoliť aj tmavší odtieň.

Dajte si záležať aj na trvácnosti, aby sa vaša šalviovo zelená spálňa nepremenila na žltú v priebehu 1-2 rokov. Mnohé farby na stenu z internetového obchodu Farlesk.sk disponujú nielen dekoračnou kvalitnou, ale majú i ochrannú funkciu. Navyše, okrem odtieňov v ponuke si môžete kúpiť aj iné, ktoré vám namiešajú podľa vašich predstáv.

Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

Mäkké textúry, jemné textílie

Pri vytváraní pokojného, príjemného a útulného prostredia majú kľúčovú rolu aj materiály, ktorými dekorujete alebo doplníte prázdne priestory. Nebráňte sa mäkkým textíliám. Je pravda, že na údržbu sú náročnejšie, no časté pranie je celkom prijateľná cena za vytvorenie atmosféry ideálnej na privítanie sladkých snov. Posteľ zakryte rôznymi vrstvami, ktoré sú prijemné na dotyk. Najvrchnejšou by mala byť prikrývka, ktorá samozrejme nemusí byť jediným kusom. Môže pozostávať z rôznych menších komponentov, je to len na vašej kreativite.

Materiály dekorujúce posteľ, závesy, záclony, dokonca aj koberce by sa mali meniť podľa ročného obdobia. Plyšové vankúše a hrubé deky budete v zime milovať, no počas letných horúčav vás do postele určite nenalákajú.

Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

S rastlinami pre zdravý spánok

Žiaľ, ešte aj dnes žije ten starý mýtus, podľa ktorého rastliny do spálne nepatria kvôli ich nadmernej potrebe kyslíka. Je to omyl, dokonca práve opak je pravdou. Títo zelení domáci miláčikovia totižto krásne čistia vzduch a zlepšujú jeho kvalitu filtráciou škodlivých látok. Nie je ale jedno, aké si vyberiete a rovnako záleží aj na ich počte.

Vyhnite sa rastlinám, ktoré kvitnú, tie totižto môžu zabrániť príchodu spánku svojou vôňou. Sú samozrejme aj výnimky, napríklad levanduľa alebo juka. Gardenia má tiež jasnú zelenú, je ako taký prírodný liek na spanie servírovaný v črepníku.

Ľudia náchylní na alergiu by mali byť obzvlášť opatrní. Neuškodí vypýtať si rady odborníkov (aj preto je lepšie nenakupovať vo veľkoobchodoch, ale u menších predajcov s vlastným pestovaním). Dávajte si pozor aj na to, aby ste v spálni nemali džungľu, príliš vysoká vlhkosť je živnou pôdou plesní.

Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

Suchý vzduch vás neuspí

V predchádzajúcom odseku sme už otvorili tému vlhkosti vzduchu. Je to naozaj kľúčový faktor, a najmä ak máte problém so zaspávaním. Suchý vzduch môže podráždiť dýchacie cesty, a to až natoľko, že vás môže zobudiť bolesť hrdla, nosa alebo kašeľ. V noci totižto môžete stratiť až pol litra vody, čiže telo potrebuje mať zdroje na doplnenie vlhkosti.

Vetrajte často, ráno aj večer, tesne pred odchodom na nočný odpočinok. V zime, príchodom vykurovacej sezóny porozmýšľajte aj nad zvlhčovačom vzduchu, no tento nástroj používajte naozaj len vtedy, ak je to potrebné. Nadmerná vlhkosť v spálni tiež nie je ideálna.

Patríte k workoholikom, ktorí podceňujú spánok? Takáto útulná spálňa to zmení

Srdce spálne je posteľ

Bez postele spálňa nie je spálňa, len obyčajná izba, možno relaxačná miestnosť. To však neznamená, že kúpu tohto kusu nábytku by ste mali absolvovať čo najskôr. Do výberu investujte dostatok času, pretože to, kde spíte, ovplyvňuje vaše zdravie komplexne vrátane kvality vášho spánku.

Pokiaľ patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú priestrannú spálňu, kúpa kvalitnej postele bude pre vás asi jednoduchšia. Čalúnená manželská posteľ od overeného predajcu z internetového obchodu Matrachello.sk vás síce môže prekvapiť masívnym prevedením, no rovnako vás poteší aj vysokým komfortom a trvácnosťou. Do menších miestností zvoľte multifunkčný nábytok. Mnohé modely sú spojené s úložným priestorom, napríklad.

Vylepšite túto stránku

Chcete doplniť alebo upraviť túto stránku? Vyplňte textové pole nižšie. Ďakujeme ♥